پذيرش سايت > از زندگی > از ارمنستان ( اندکی) بیشتر بدانیم!

10 اوت 2011

از ارمنستان ( اندکی) بیشتر بدانیم!

برخی دانستنی ها راجع به ارمنستان را با شما شریک می شوم:

این کشور حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد که 98 درصد ایشان ارمنی هستند، و جمعیت پایتخت آن، ایروان Yerevanنیز فقط حدود یک میلیون نفر است، گفته می شود در مجموع حدود ده میلیون نفر ارمنی در سراسر جهان در کشورهای مختلف زندگی می کنند. احتمالاً شما نیز در ایران دوستان یا آشنایان ارمنی دارید.

میزان باسوادی در این کشور 99 درصد است، امید به زندگی شان 73 سال است.

میزان بیکاری در این جمهوری، حدود 7 درصد است، از 1991 از اتحاد جماهیر شوروی استقلال خود را باز پس گرفته است، 96 درصد مردم به زبان ارمنی صحبت می کنند و زبان های رایج دیگر عبارت اند از روسی و زبان اقلیت های دیگری مانند یونانی ها، و کردها، و سایرین که نسبت های کمتری دارند.

در خلال گفت و گوهایی که با دوستان ارمنی داشتیم متوجه شدم که اعتیاد به مواد مخدر از نوع سننی یا مدرن آن در حد بسیار ناچیزی است و برخلاف آنچه ما در ایران شاهد آن هستیم، به دغدغه ای برای خانواده ها و مسئولان این کشور تبدیل نشده است، و این کشور اساساً بازار مناسبی برای توزیع کنندگان مواد مخدر (که از کشورهای همسایه! به این کشور وارد می کنند) نیست :)

جوانان در سنین پایین ازدواج می کنند و نظارت خانواده و والدین بر جوانان و نوجوانان با دشواری همراه نیست.

همانطور که عدم رغبت به کار جمعی در میان ایرانیان مشهور است، در میان ارامنه نیز شنیدیم که موفقیت شان بیشتر در جریان کارهای تک نفره رونق می گیرد، در ایامی که در سفر اخیرمان در ارمنستان بودیم این کشور قهرمانی خود را در مسابقات بین المللی شطرنج جشن گرفت!

در ایام سفرمان به ارمنستان خوشبختانه از همراهی یکی از دوستان ارمنی (ایرانی) برخوردار شدیم که هم اکنون دانشجوی دکترای فیزیک در ایالات متحده هستند و برای تعطیلات تابستانی به ارمنستان آمده بودند :) مرسی آرادای عزیز!

پ. ن. تصاویر این پست، عکس هایی است که دخترم نیکو در جریان سفر اخیرمان تهیه کرده بود. مرسی نیکو!


نظرات


مینا

سلام استاد گرامی
همیشه به سفر وشادی.ایام به کام
میشه مدل دوربین عکاسی و مدل گوشی همراهتون بگید.تمام عکس های پست هاتون مثل مطالب و نگارننده عزیزش زیبا و شیرین است.
با آرزوی توفیقمحمد...؟

سلام و ارادت...
به سفر باید رفت...
بعد این سفر اگه ممکنه یه مقایسه از وضعیت اجتماعی ارمنستان با ایران رو بررسی کنید بد نیست!
چرا ما به اینجا رسیدیم که می نالیم از بی خردی و نبود جامعه ای مجتمع!

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل...

سبز و برقرار باشیدو همیشه شاد...از زندگی

سلام مینای عزیز
راستش از لطف شما متشکرم. گوشی همراهم که تصاویر پست قبلی رو با اون گرفته بودم نوکیا C7 است. دوربین دخترم را خاطرم نیست چه مشخصاتی دارد فقط از انواع دوربین های حرفه ای عکاسان است چون اخیراً به مشغله ی عکاسی هم علاقمند شده است :) فقدان اطلاعاتم را ببخشایید.

خدمت جناب محمد نیز سلام عرض می کنم. متاسفانه در مقایسه ی مسائل اجتماعی ایران و ارمنستان از خیلی چیزها نمی توان به راحتی در اینجا سخن گفت. البته مطمئن هستم که شما خودتان همانطور که اشاره فرمودید اهل حدیث مفصل خوانی هستید و نیازی به توضیح بیشتر نباشد :)دنیای بهتر

سلام خانم دکتر و عرض ارادت
به نظر من مقایسه یه کشور کوچیک و کم جمعیت که به اندازه یکی از شهرهای متوسط ایران میتونه باشه با کشور پهناور و تقریبن پر جمعیت ایران کمی به دور از واقعیته درست مثل اینکه یک خانواده سه نفره رو با یه خانواده 10 یا 11 نفره که مسلمن مشکلات عدیده ای میتونه داشته باشن مقایسه کنیم و بدیهی است که به این نتیجه از پیش معلوم برسیم که صد البته خانواده کوچکتر بهتر و کم مسئله تره!!! نباید فراموش کرد که این کشورهای تازه مستقل شده زمانی تحت مدیریت حکومت عظیمی به نام اتحاد جماهیر شوروی بودن و تمام این نکات مثبت شاید بازمانده اقدامات حکومت قبلی است. جایی میخوندم که اروپایی ها و قوم ارمنی افراد خلاق و مستعدی بودند که هر کجا سکنی گزیدند آنجا را آباد کردند.

موفق باشیدامیر سعید رضایی

سلام خانم دکتر, برای شما آرزوی زندگی شیرین ,اینده ای نیکو و توفیق روز افزون آرزومندمپامج

نيكو خانم؛ عكاس قابلي خواهند شد :) كادرها هنرمندانه انتخاب شده‌آند.محمد

جالب بود. بر خلاف چیز هایی بود که معمولا از ارمنستان میشنیدم.saeed

سلام
به نظر من شما نمی توانید چهره ارمنستان رو خیلی هم بزرگ کنید.
1_ارمنستان یه کشور توریستی هست به همین دلیل چهره زیبای از نظر ظاهری داره نه از نظر اقتصادی.
2_اداره یه کشوری که اندازه 20% شهر تهران جمعیت داره و 99% ارمنی داره کاره سختی نمی تونه باشه.
3_ارمنستان کشوری حاصلخیز هست (جزء هفت مملکت قفقاز هستش) و با کشاورزی امور اغلب مردم می گذره پس مشکل بی کاره باید نداشته باشه (مثل کشور ما).
و ...
اخه من نمی دونم چرا اینقدر ما به اینده نا امید هستیم.( ارمنستان قدرت تولید برق کشورشو حتی نداره و گوجه فرنگی از ما وارد می کونه رو خیلی بزرگتر از اونچیزی که هست کردیدش)

در این دنیا هچکش گشنه نیست
زیرا هر روز چند بار گول می خوریم.
به هر حال بابت عکسا ممنون ... .ایرانی

سعید عزیز ایران وارد کننده برق از ارمنستان است آنهم در برابر گاز صادره ایران است (گاز ایران عمدتادر نیروگاه حرارتی هرازدان مصرف میشود.
ارمنستان صادر کننده عمده گوجه فرنگی استsaeed

من سفري سال گذشته (مرداد90) به ارمنستان داشتم نكات مثبت و منفي به طور خلاصه به شرح ذيل است.

1- فرهنگ (درحال حاضر) ارمنيان به مراتب بهتر و غني تراز ايرانيان است.

2- اعتقادات مذهبي و قومي ارمنيان با ايرانيان تفاوت بسيار دارد. و خيلي از اعمال ناپسندي كه ايرانيان انجام مي دهند را انان حتي به زبان نمي اورند.

3- امار جرم و جنايت - كلاهبرداري - تجاوز به ناموس يكديگر- دروغ و افترا بسيار پائين بوده و اصلا قياسش با ايران مسخره است!!!

4- فقط ارمنيان بواسطه سلطه روس برانان داراي اخلاقي خشك هستند ولي اين اخلاق دليلي بر انجام اعمال منفي و خلاف انسانيت درانان نيست.

5- برعكس ايرانيان دوستي با يك فرد ارمني داراي صداقت و پاكي است.سوسن

سلام مرسی از اطلاعات و عکسهاتون خیلی دوست دارم برا ادامه تحصیل برم ارمنستان اما زیاد از دانشگاههاش چیزی نمیدونم اگه اطلاعات مناسبی دارین حتما بزارین بازم از عکسای زیباتون مرسیحسن

سلام. میخواستم بدونم به نظر شما زندگی برای ما ایرانیها در ارمنستان چطوره؟داش آکل

کسی که بخواد تحصیل یا برای زندگی ارمنستان بره حتما باید یه سفر اول داشت.یه شناخت کوچکی پیدا میکنین.اگر بدون تور و خودتون برین خیلی بیشتر یاد میگیرید.حتی با اتوبوسم میشه رفت تابستون صدهزار میگرفتن تا اونجانام
ایمیل
وب سایت http://
نظر